PĀRIS bungu darbnīca

.

Bij’ te jūnijā PĀRIS skaistu dienu, kurās uz PĀRIS stundām debesīs rotājās PĀRIS – Saule un (piln)Mēness.

Un šajās dienās Latgalē kāds PĀRIS teica viens otram to lielo JĀ! Un vēl šajās dienās Rīgā kāds PĀRIS ādu gatavojās tapt par PĀRIS bungām. Ar Venta līdzdalību, protams.

Dienām, stundām, Saulei, Mēnesim, Laurim un Arnitai – katram ir savs stāsts, bet šis ir stāsts par Venta ceļu pie savām PĀRIS bungām.

Vents ir cilvēks, kurš smalki jūt un labi saprot, kurp dzīve viņu virza un ko no viņa prasa. Tādējādi viņš patiesi allaž spēj būt īstajā laikā un vietā. Mēs, Šambungas, dzirdējām daudz spilgtus notikumus un sakritības iz viņa dzīves, un ceļš pie bungām ir tikai viens no tiem. Jau pirms vairāk kā gada Vents izteica nodomu pašam taisīt savas bungas no meža dzīvnieka ādas. Dzīve piedāvāja izmest nelielu ceļa līkumiņu, kurā viņš tika pie jau gatavām bungām – no Altaja kazas turpat Altajā īpaši priekš viņa darinātām. Darbojies ar tām gan savā masiera praksē, gan dažādos rituālos un pasākumos, šīs vasaras sākumā Vents atskārta, ka ir atkal uz autostrādes – līkums ir iziets. Draugi mednieki sagādāja PĀRIS ādu un draugi bungotāji saveda kopā ar PĀRI bungu un to darbnīcu darinātāju.

Venta pieredze rāda, ka nav nekā neiespējama, ja vien vēlmes atbilst vajadzībām. Ādas Laura telefoniskā virsvadībā viņš gatavināja (pūdēja) un apstrādāja (ģērēja)… Rīgas dzīvoklī!!! Un ar tām mugursomā pie mums, Šambungām, uz Aglonas novadu viņš ceļoja ar… satiksmes autobusu!!!

Tā nu visi satikās vietā un laikā. Uz tām PĀRIS dienām, kurās tās PĀRIS stundas debesīs tiekas Saule un Mēness. PĀRIS, kas tikko pamājuši ardievas pēdējiem kāzu viesiem, PĀRIS stirniņu ādu mugursomā un Vents, kuram tās PĀRIS čaklās rokas.

Abas bungas tapa “po mužski” – divi vīri, kuriem “rokas aug no pareizās vietas”, no kuriem viens zina, ko vēlas un otrs prot ierādīt, kā pie tā nokļūt, uzmeistaroja tās PĀRIS stundu laikā.

Pirmās tika darinātas lielā saules riņķa bungas no stirnas puika ādas. Tobrīd spīdēja spoža saule un bungas iznāca atbilstošas – mierīgi, stabili un vīrišķīgi pārliecinošas, ar varenu skaņu un vibrāciju. Kā Saule, kurai nekas nav jāapliecina vai jāpierāda – viņa vienkārši IR.

Uzsākot taisīt mazā zvaigžņu riņķa bungas no stirnas meitenes ādas, sauli pie debesīm brīžiem nomainīja mākoņi kopā ar vēju, lietu un pērkona negaisu. Turklāt tapšanas procesā bungas tā vien dancoja pa galdu. Tas arī paužas skanējumā – šķiet, bungas runājas, spēlē, dzied, raud un smejas vienlaicīgi. Meitenes un sievietes noteikti sapratīs, kā tas ir :) Savukārt Ventam nu būs laba iespēja pārliecināties, cik lielā mērā viņš spēj izprast un savaldīt sievišķo enerģiju :)

Pateicoties Laikam un Telpai (respektīvi, autobusa Dagda – Aglona – Rīga kursēšanas grafikam) Ventam bija iespēja vienā mierā būt klātesošam bungu žūšanas, formēšanās un skaņrades procesam. Viņš vēroja, ik pa brīdim paskaldot malku, lai uzturētu uguni, grozīja bungas, lai tās apžūst vienmērīgi, un, protams, atgaiņājās no odiem, kuru netrūka :). Tā patiesi ir liela paša varēšana un Dzīves dāvana – izkāpt no ikdienas skrējiena šādā brīdī.

Vakarā pie tā paša ugunskura pie vārda tika visas bungas – gan mēs, “vietējās”, gan ieceļotājas no Altaja, gan abas jaunās. Bonusā vēl klausījāmies Venta vargānu kolekcijas dažādajos skanējumos un noskaņās. Noslēgumā vēl PĀRIS stundu miega, lai 3.00 naktī visi sēstos busiņā un caur miglas pielieto pļavu ceļotu uz Aglonu, lai autobuss Ventu un PĀRI bungu nogādātu Rīgā.

Diena un Nakts, Laiks un Telpa, Pluss un Mīnuss, Došana un Ņemšana, Vīrišķais un Sievišķais – PĀRIS rada Līdzsvarotu Veselumu, kas tad arī ir ĪSTĀ DZĪVE.  

Lai skaista un vesela vasara!